Mentalne przygotowanie do egzaminu. Najważniejsze porady

Mentalne przygotowanie do egzaminu. Najważniejsze porady
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowanie mentalne do egzaminu na prawo jazdy jest niezwykle ważne. Od tego może zależeć Twój końcowy sukces. Nie stresuj się i podejdź do wszystkiego na spokojnie, a na pewno się uda!

Łatwo powiedzieć, trudno się nie stresować w jednym z najważniejszych dni w Twoim życiu. Ćwiczyłaś jednak wystarczająco długo, aby usiąść teraz przed komputerem lub zasiąść w egzaminacyjnym samochodzie. To Twoja szansa – może nie jedyna, ale przecież lepiej zaliczyć to za pierwszym razem? Kolejne teoretyczne i praktyczne części kosztują. Wydaj te pieniądze na przyjemności, a egzaminy zalicz od razu. Pomożemy w tym – sprawdź, jak dobrze przygotować się mentalnie, aby była to jedynie formalność. Przecież wiele godzin spędziłaś nad testami. Dokładnie 30, a może nawet więcej, za kierownicą ze swoim instruktorem. Jazdę i pytania masz w jednym palcu, musisz w to uwierzyć!

Wskazówki – okres przygotowawczy (jazda i testy) oraz dzień egzaminu

  1. Jedna z bardzo ważnych wskazówek: nie ucz się wszystkich pytań i odpowiedzi na pamięć. Nie ma to większego sensu. Staraj się je zrozumieć. Będzie Ci później łatwiej na drodze, kiedy dojdzie do stresowych lub spornych sytuacji.
  2. W czasie jazdy nie wyrabiaj w sobie złych nawyków. Jeden z nich to: “gdy tyczka pojawi się w połowie tylnej szyby samochodu, skręcamy”. Nie ma to najmniejszego przełożenia w praktyce, w czasie jazdy po miejskich drogach.
  3. Ustal z instruktorem jazdy po mieście co drugi dzień przez 15–20 godzin kursu. Ostatnie 10 godzin to jazdy co 3 lub 4 dni. 
  4. Przejeździłaś 30 godzin za kółkiem, jednak wciąż nie czujesz się pewnie? Zawsze istnieje możliwość dokupienia kilku godzin. Postaraj się znaleźć innego instruktora, dlaczego? Na egzaminie także zasiądzie ktoś, kogo nie znasz.
  5. Kiedy przyjdzie dzień egzaminu, nie dokupuj lekcji. Powinnaś być wtedy wypoczęty i wyspany. Jazda przez godzinę lub dwie po mieście może zmęczyć.
  6. Chyba najważniejsza zasada: traktuj egzamin jak dobrą zabawę. Nie myśl w kategorii: “muszę to zdać”. Postaraj się zmienić nastawienie na: “chcę to zdać”, “zdam to”, “wszystko pójdzie gładko”. 
  7. Nie przychodź do WORD-u zbyt wcześnie. Godzina czekania na swoją kolei, patrzenie na wszystkie zestresowane twarze, myślenie o tym, co może pójść nie tak. Nie ma to większego sensu, przyjdź 5 minut przed czasem, pewnie i tak poczekasz 15–20 minut – przeważnie jest opóźnienie.
  8. Na koniec pamiętaj: to, co masz do wykonania na komputerze, placu manewrowym i później w mieście zrealizowałaś dziesiątki, jak nie setki razy z instruktorem lub na własnym komputerze w domu. Zdałaś też przecież egzamin wewnętrzny po 20 godzinach jazd. Potrafisz to zrobić i zrobisz to, musisz uwierzyć w swoje umiejętności.

Pora dnia i roku – czy ma znaczenie?

Jest to sprawa indywidualna. Dla niektórych nie ma to kompletnie żadnego znaczenia, dla innych ogromne. Nie wszyscy cenią sobie jazdę zimą, nie widać wtedy linii, czy nawet krawężników. Z jednej strony może to być utrudnienie, z drugiej niekoniecznie. Wybierz miesiąc, który najlepiej Ci pasuje. W przypadku godzin nie wybieraj tych późnych, jak 16 czy 17 – to godziny szczytu. Możesz mieć problemy ze zmianami pasa ruchu w tym czasie. Poranne godziny też mogą nie być dobrą opcją z dwóch powodów. Pierwszy to więcej samochodów na drogach, ludzie spieszą się do pracy. Druga sprawa to znużenie, może lekkie zmęczenie w tych godzinach, jeśli nie jesteś przyzwyczajona do wstawania o 6:00. Wybierz czas, w którym masz najwięcej energii i chęci do działania. Wielu uważa, że najlepiej zdawać około godziny 10–11. 

Seminaria dla zestresowanych

Jeżeli masz spory problem ze stresem. Nie potrafisz go opanować w takich sytuacjach jak egzamin na prawo jazdy, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Wiele ośrodków ruchu drogowego oferuje bezpłatne seminaria, na których uczestnicy dowiadują się, jak radzić sobie ze stresem, jak go opanować i na co zwrócić uwagę, kiedy następny raz wsiądziesz za kółko na placu manewrowym i wyjedziesz w miasto. Może to idealna opcja dla Ciebie? Sprawdź, czy w Twoim mieście WORD oferuje takie usługi i skorzystaj z nich!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik inwestora: Jak bezpiecznie kupować i przechowywać monety bulionowe
Poradnik inwestora: Jak bezpiecznie kupować i przechowywać monety bulionowe
Poznaj tajniki bezpiecznego zakupu i przechowywania monet bulionowych. Artykuł pełen praktycznych porad dla inwestorów chcących zabezpieczyć swoje inwestycje.
Ostatnie wpisy