Problemem naszych czasów jest otyłość, z którą boryka się coraz więcej osób. Powodem jej pojawienia się jest wiele czynników – zwłaszcza brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta. Zajadanie się fast foodami i brak ruchu powoduje, że odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto zatem wprowadzić zdrowe przekąski, dzięki którym można podreperować kondycję swojego organizmu.
Definicja zdrowej żywności mówi, że jest to pożywienie, które jest naturalne, bez jakichkolwiek ulepszaczy i substancji konserwujących. Taką żywność produkuje się oczywiście sposobami tradycyjnymi, a więc musi ona pochodzić z upraw ekologicznych, na których nie wykorzystuje się żadnych nawozów i oprysków. Ponadto w trakcie produkcji nie są dodawane żadne sztuczne środki utrwalające i wydłużające przydatność produktów.
Problemem dla wielu osób mogą być ceny zdrowej żywności, ponieważ potrafią być nawet kilkukrotnie wyższe w porównaniu do standardowych produktów. Niemniej istnieje szereg zalet spożywania tego typu jedzenia i warto nawet w małym stopniu wprowadzić je do swojej diety, ponieważ można przyczynić się do wzmocnienia organizmu i poprawienia jego witalności.
Jakie jeszcze są zalety zdrowej żywności? Z pewnością znajduje się w niej zdecydowanie więcej zdrowych i wartościowych składników odżywczych niż w standardowych zamiennikach. Te z kolei mogą wywoływać reakcje alergiczne, ponieważ są wzbogacone masą konserwantów i ulepszaczy.
Zdrowa żywność:
• zawiera mniej pestycydów,
• jest świeższa,
• wolna od GMO,
• mleko oraz mięso z naturalnych gospodarstw zawiera więcej składników odżywczych.
Korzyści płynące z wyboru zdrowej żywności:
• rolnictwo ekologiczne jest lepsze dla środowiska,
• zwierzęta hodowlane nie przyjmują żadnych antybiotyków, hormonów i są karmione wartościową paszą,
• lepsze samopoczucie i zdrowie dla nas samych.
Zdrowa żywność niesie ze sobą także korzyści finansowe, ponieważ pieniądze pozostają w obrocie w polskiej gospodarce. To oznacza, że większa ilość pieniędzy trafia do rolników zamiast na dystrybucję i marketing. Warto także nadmienić, że produkty pochodzenia naturalnego są transportowane do klienta zaraz po tym, jak dojrzeją.
Jeszcze kilka lat temu zdrowa żywność nie była tak popularna i łatwo dostępna również dla dzieci. Dziś na szczęście wszystko się zmienia i rodzice mogą częściej wybierać spośród wielu ekologicznych produktów. A powody do tego są różne. Jedni wybierają je ze względu na ochronę środowiska, natomiast drudzy chcą unikać szkodliwych pestycydów oraz konserwantów, które działają niekorzystnie na zdrowie wszystkich ludzi, a w szczególności dzieci.
Zdrowa żywność jest określana mianem eko lub bio. Jak już wcześniej wspomniano, jest znacznie droższa od standardowych produktów, również tych dedykowanych dla najmłodszych. Gotowe posiłki w słoiczkach, czy też przetarte owoce już z samej nazwy są bardziej zdrowe i pożywniejsze. Taka żywność ma także więcej wartości odżywczych, co w przypadku dzieci jest bardzo istotne.
Zdrowa żywność wcale nie musi być nudna czy niesmaczna. Można bowiem spożywać ją na wiele sposobów. Miksowanie owoców z warzywami to standard, jednak trzeba wiedzieć, jak je łączyć. Wśród zdrowych przekąsek rekordy popularności biją chipsy lub frytki warzywne, które można przygotować z buraków, marchewki albo selera. Alternatywą dla nich mogą być słupki warzyw z dipami i humusem. Jeśli w lodówce mamy tylko owoce, możemy pokroić je w słupki, plastry lub kostkę – dzieci chętniej będą się nimi zajadać, niż owocami w całości.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik