Jeśli zależy nam na tym, aby odżywiać się smacznie i zarazem zdrowo, to dietetyczny chlebek razowy z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego warto sięgnąć po wartościową alternatywę tradycyjnego pieczywa i jak ją przygotować?
Pieczenie własnego chleba to coraz bardziej powszechna praktyka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że domowe wypieki są zdecydowanie zdrowsze od produktów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Własnoręcznie przygotowany chleb to w zasadzie gwarancja jakościowych składników i starannego wykonania – siebie, swojej rodziny i znajomych nie uraczymy przecież byle czym. Jeśli dodatkowo domowe pieczywo będzie wypiekane bez zakwasu, to lista jego zalet zdrowotnych (i nie tylko) jeszcze bardziej się wydłuży.
Chleb bez zakwasu to bowiem chleb znacznie zdrowszy i bardziej naturalny od swojego klasycznego odpowiednika. Zawiera on więcej błonnika, dzięki czemu jest bardziej pożywny i sycący. Błonnik ma także niezwykle korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym m.in. na proces trawienia. Jak łatwo zauważyć, właściwości chleba bez zakwasu mogą okazać się przydatne zwłaszcza podczas odchudzania, ale jego mocne strony na tym się nie kończą.
Chlebek fit bez zakwasu imponuje również pod względem walorów czysto smakowych. Pieczywo kupowane w sklepach zazwyczaj pozbawione jest jakichkolwiek indywidualnych cech, czego nie można powiedzieć o domowych wypiekach. Samodzielne wypiekanie chleba daje szerokie pole do popisu, a efekt niejednokrotnie może zaskoczyć nas samych – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Nutka niepewności to kolejny powód, dla którego warto rozważyć przepis na dietetyczne pieczywo. Wisienkę na torcie stanowi fakt, że chleb bez zakwasu jest bardziej wytrzymały i dłużej utrzymuje świeżość.
Wyświetl ten post na Instagramie
W dzisiejszych czasach piec chleb może tak naprawdę każdy i to stwierdzenie nie jest nadużyciem. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z przygotowywaniem domowych wypieków, to dietetyczny chlebek razowy z pewnością nie przekroczy naszych możliwości. Wszystko odbywa się bowiem z wykorzystaniem zaledwie pięciu składników i bez szczególnie skomplikowanych czynności.
Składniki:
Po uprzednim przygotowaniu wymienionych składników będzie nam potrzebny sporych rozmiarów garnek lub miska. Do wybranego naczynia dodajemy drożdże, które mieszamy z mąką i solą. Następnie otrzymane połączenie składników rozpuszczamy przy pomocy wody z miodem.
Kolejnym etapem jest przygotowanie foremek, do których wlewamy gotową masę. Blaszki przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 60 minut – tak, aby chleb urósł. Po upływie godziny rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni Celsjusza, a następnie wstawiamy do niego chleby i pieczemy przez 40 minut.
Gdy pieczywo będzie już gotowe, wystarczy wyjąć je z piekarnika i ostudzić. Cały proces nie powinien zająć nam dłużej niż dwie godziny!
Zdj. główne: Ales Krivec/unsplash.com